Брање гљива

ЉУБИТЕЉИ ГЉИВА ИМАЈУ ОДЛИЧНЕ МОГУЋНОСТИ ЗА БОРАВАК У ПРИРОДИ, РЕКРЕАТИВНУ ШЕТЊУ И БРАЊЕ ГЉИВА У ОКОЛИНИ КРАГУЈЕВЦА, АЛИ И НА ГРАДСКОМ ПОДРУЧЈУ.

Љубитељи гљива имају одличне могућности за боравак у природи, рекреативну шетњу и брање гљива у околини Крагујевца, али и на градском подручју. То потврђује чињеница да је локално гљиварско друштво током двадесетогодишњег рада евидентирало преко хиљаду врста гљива. Од 30 најређих врста у Европи, на подручју града расте око 11 врста.

На обронцима Рудника и Гледићких планина, прекривеним углавном храстовим, буковим и грабовим шумама, али и четинарима, расту специфичне микоризне врсте гљива које су цењене у Европи. Истовремено, воћњаци и ливаде којима обилује питома Шумадија, идеално су станиште за многе сапрофитске гљиве.

На територији Крагујевца расту јестиве гљиве из породице вргања, затим лисичарка, вилин каранфилић, сунчаница и неколико најцењенијих врста из рода шампињона, али и ђурђевача, сивка и мишка, млечница, поједине врсте пужеваче итд.. За љубитеље гљива права посластица су високо цењени смрчци и наравно црни и бели тартуфи за чије је брање потребно много труда, али и помоћ дресираних паса и свиња.

Интересантно је да и на подручју Великог парка у градском језгру расте велики број јестивих гљива, али због загађења карактеристичних за урбано подручје, попут концентарције тешких метала, оне заправо нису јестиве.

Осим јестивих гљива које имају и лековита својства, на територији Крагујевца расте око 20 врста веома опасних, па и смртоносних отровница То је првенствено зелена пупавка.

С обзиром да је понекад тешко разликовати јестиве од отровних гљива, наша препорука је да се обратите локалном удружељу које води рачуна о заштити ретких угрожених врста и које Вам може помоћи да упознате чудесни свет гљива.

 

Гљиварско друштво Шумадије
Војводе Путника 45 (МЗ Вашариште), 34000 Крагујевац
Телефон: +381 (0)64 312-44-61 (Ненад Милосављевић,
председник Гљиварског друштва Шумадије)
Мејл: fungi_kg@verat.net
nenadivesna@yahoo.com
врати се назад